Botaniczny retinol to nowe odkrycie w pielęgnacji przeciwzmarszczkowej i przeciwtrądzikowej. Nic w tym dziwnego: ten składnik aktywny ma w sobie moc działania retinolu, ale jest przy tym bezpieczniejszy dla skóry, nie uczula i nie podrażnia. Pozyskiwany jest z roślin z gatunku Psoralea corylifolia (Babći) i Otholobium pubescens, które występują w Azji, Afryce i Europie Środkowej. Od lat jest także stosowany w tradycyjnej medycynie indyjskiej i chińskiej jako środek przeciwzapalny i wspomagający leczenie chorób skóry. Swoją sławę słusznie zawdzięcza temu, że jest dużo lepiej tolerowany przez skórę, przy bardzo zbliżonym do retinolu działania. Roślinny retinol z powodzeniem mogą stosować także posiadaczki cery wrażliwej i naczyniowej. Dzięki jego anty uczuleniowym właściwościom, roślinny retinol może być także stosowany w składzie kosmetyków dedykowanych kobietom w ciąży.
Jak działa?
Bakuchiol stymuluje komórki, wspomaga złuszczanie naskórka, poprawia kondycję skóry, spłyca zmarszczki, bruzdy, pomaga usunąć przebarwienia. Co istotne – nie podrażnia skóry, nie ma także właściwości fotouczulających. Warto stosować go także w profilaktyce przeciwzmarszczkowej i odmładzającej. Bakuchiol intensywnie pobudza komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu oraz elastyny, dzięki czemu skóra staje się jędrna i odmłodzona, a zmarszczki wygładzone. Właściwości odmładzające to jednak nie jedyne zalety bakuchiolu. Jest on także przeciwutleniaczem, chroni przed działaniem wolnych rodników, przeciwdziała również trądzikowi, dzięki właściwościom antybakteryjnym. Inną istotną zaletą roślinnego retinolu jest także rozjaśnianie przebarwień. Bakuchiol zmniejsza aktywność melanocytów, dzięki czemu poprawia koloryt skóry, która przy jego systematycznym stosowaniu staje się dużo bardziej promienna. Bakuchiol, jako nowoczesny i roślinny zamiennik retinolu doskonale sprawdza się w kosmetykach naturalnych, np. w produktach marki Nacomi czy OnlyBio.
Z jakimi produktami można go łączyć?
Roślinny retinol lubi się z wieloma składnikami – w formułach pielęgnacyjnych często występuje w towarzystwie: kwasu hialuronowego, który wiąże wodę w naskórku, zapewniając skórze odpowiednią elastyczność. W kremach pojawiają się obok niego w składzie również algi, na przykład azjatycka alga Wakame lub zielona mikroalga Chlorella Vulgaris, które również pobudzają produkcję kolagenu i elastyny.
Warto szukać kosmetyków, w których znajdziemy olej tamanu w towarzystwie bakuchiolu i niacynamidu. Wszystkie te składniki działają przeciwbakteryjnie i przeciwtrądzikowo, wzmacniając działanie roślinnego retinolu w tych aspektach.
Bakuchiol a retinol – podobieństwa i różnice
1.Bakuchiol pozyskiwany jest naturalnie
2.Przy stosowaniu retinolu, który jest fotouczulający, konieczna jest ochrona przeciwsłoneczna, w przypadku bakuchiol wręcz odwrotnie: łagodzi on szkodliwe skutki promieniowania słonecznego,
3.Retinol może powodować podrażnienia, bakuchiol koi i łagodzi, dzięki czemu może być stosowany także w przypadku wrażliwej skóry,
4.Badania wykazują, że bakuchiol wygładza zmarszczki, redukuje bruzdy, niweluje przebarwienia i zmiany trądzikowe z równą skutecznością co retinol, jednak bez skutków ubocznych,
5.Bakuchiol, tak jak retinol, ma działanie lekko złuszczające i normalizujące
Jak stosować bakuchiol?
W czystej postaci można go kupić jako płyn, który należy dodać do swoich ulubionych kosmetyków, najlepiej na bazie olejów i maseł. Stosowanie rozpoczyna się od stężenia 0,5% – 1%. Istnieje wiele możliwości przygotowania domowych mikstur z zawartością omawianego ekstraktu. Jeżeli stosujesz oleje do pielęgnacji skóry twarzy, połącz wybrany olej z roślinnym retinolem, możesz dodać również witaminę A i E, uzyskując wówczas odmładzający eliksir.
Ważne też jest aby produkty z roślinnym retinolem były stosowane kilka minut przed pójściem spać, aby mógł działać na skórze w nocy, gdy skóra się regeneruje. Jeśli chcemy uzyskać lepsze wyniki to warto stosować preparaty z bakuchiolem nawet dwa razy dziennie.
Zostaw odpowiedź
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.