pielęgnacja brody
14 listopada 2021

Broda to niekwestionowany symbol męskości. Gęsta, mocna i zadbana potrafi zupełnie odmienić wizerunek i dodać charakteru temu, kto ją nosi. Jej triumfalny powrót na salony obserwujemy od kilku lat. Nie znaczy to jednak, że wcześniej była zupełnie nieobecna. Historia męskiego zarostu jest bowiem szalenie barwna i bardzo długa. Skąd się wzięła moda na zarost? Jak dbać o brodę, by zawsze dobrze wyglądała? Które kosmetyki wybrać? 

Broda – historia i współczesność

Moda na noszenie brody pojawiała się już w starożytności – w zależności od miejsca na mapie zarost symbolizował wysoką pozycji w społeczeństwie albo stanowił elegancką, obsypaną złotym pyłkiem ozdobę. W Indiach traktowano ją jako symbol dostojeństwa i mądrości, w Grecji zaś – jako dowód na męstwo i odwagę. Jakkolwiek jednak nie była postrzegana, od zamierzchłych czasów mężczyźni robili wszystko, by prezentowała się jak najlepiej. Nie inaczej jest dziś. Na fali wielkiego powrotu brody na ulicach wyrastają kolejne salony barberskie, a sklepowe półki uginają się od produktów pielęgnacyjnych. Tylko jak zadbać o brodę, by faktycznie doskonale się prezentowała?

Broda – jak dbać i czym pielęgnować?

Jak dbać o brodę? Skrupulatnie i regularnie. Przede wszystkim: mycie. Codziennie musimy usuwać z owłosienia zabrudzenia, resztki jedzenia, spaliny i inne zanieczyszczenia. Zwykły szampon może tutaj nie wystarczyć. Najlepiej wybrać specjalny produkt przeznaczony do zarostu, który – oprócz samego mycia – zadba też o wygląd owłosienia. Wybierajmy więc wyroby przeznaczone zarówno do włosów, jak i brody lub te stworzone konkretnie na potrzeby zarostu.

Codzienne nawilżenie

Na pytanie o to, co najlepiej dodaje męskości każdemu panu, odpowiedź często brzmi: broda. Jak dbać o ten symbol, by był zdrowy, piękny i lśniący? Oprócz codziennego mycia i odżywiania musimy pamiętać też o nawilżeniu. Najlepiej sprawdzą się tutaj specjalne olejki, których zadaniem jest zmiękczanie i wygładzenie włosów oraz dodanie im połysku. Najlepiej wybierać spośród produktów sprawdzonych marek. 

Śledź nas na facebook

Dodaj komentarz