Czy aminokwasy w kosmetykach są potrzebne?
5 sierpnia 2022

Nawilżona i jędrna skóra o zdrowym i równym kolorycie to skóra mocna i zdrowa. Codzienną pielęgnacją dążymy do tego, by właśnie taka była. Na rynku dostępnych jest mnóstwo kosmetyków, o różnym działaniu i składzie. Efekty i skuteczność ich działania zależą od kilku czynników. Jednym z najważniejszych jest jakość składników. Do popularnych składników preparatów pielęgnacyjnych należą aminokwasy. Jaką pełnią funkcję i dlaczego są tak pożądanym składnikiem?

Czym są aminokwasy?


Pod tą nazwą kryją się naturalne związki chemiczne, które są podstawowym składnikiem budującym m.in. białka. Stanowią one także jeden z elementów tworzących NMF (Natural Moisturizing Factor) czyli naturalny czynnik nawilżający, który jest kluczowy w regulowaniu gospodarki wodnej skóry.

Jak działają aminokwasy?


Aminokwasy zapobiegają nadmiernej utracie wody z naskórka, przyspieszają jego regenerację oraz zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się komórek. Dodatkowo wspierają naturalną barierę obronną skóry (chroniąc ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych) oraz aktywują produkcję kolagenu. To wszystko sprawia, że aminokwasy stanowią naprawdę wszechstronne i wielopoziomowe wsparcie skóry w każdym wieku.

Aminokwasy w kosmetykach


Z racji ich niezwykłego działania, aminokwasy można znaleźć w praktycznie każdego rodzaju kosmetykach – od balsamów do ciała, przez szampony, po żele do twarzy i kremy. W składach wspomnianych produktów często pojawiają się m.in.:

  • Glicyna, która jest jednym ze składników NMF i wspomaga regenerację skóry.
  • Arginina, która stymuluje wzrost komórek skóry, działa przeciwzapalnie oraz antyoksydacyjnie.
  • PCA, który działa silnie nawilżająco i zapobiega nadmiernej utracie wody z naskórka.
  • Cysteina, zmniejszająca wypadanie włosów i zapobiegająca ich nadmiernemu osłabieniu.
  • Histydyna, która chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego i związanymi z nim uszkodzeniami.
  • Treonina, która bierze udział w produkcji zarówno kolagenu, jak i elastyny – podstawowych składników tworzących strukturę skóry.

Jeżeli nie jesteśmy pewni, który z aminokwasów najlepiej sprawdzi się w naszej pielęgnacji, warto skonsultować nasz wybór z kosmetologiem lub lekarzem dermatologiem.

Śledź nas na facebook

Dodaj komentarz