jak dbać o włosy
15 maja 2022

Jak dbać o włosy to z pozoru bardzo łatwe pytanie ale im bardziej zagłębiamy się w temat tym bardziej okazuje się, że jest to dosyć skomplikowana sprawa. Można by na nie odpowiedzieć jednym zdaniem lub napisać na ten temat książkę i nadal nie podać wyczerpującej odpowiedzi. Skąd bierze się ten problem? Z tego, że każde włosy są inne – inaczej zbudowane, ale także inaczej pielęgnowane i układane na co dzień. To, co dla jednej kobiety jest optymalną pielęgnacją, nie sprawdzi się na włosach innej. Co więcej, same włosy również zmieniają się z czasem i kuracja, która działała cuda jeszcze dwa lata temu, dzisiaj już nie skutkuje. Są jednak pewne sztywne ramy, których należy się trzymać. Zaraz Ci je zaprezentuję.

Najważniejszy jest sposób mycia włosów

Zastanawiasz się czy można w niewłaściwy sposób wykonywać tak prostą czynność? Wbrew pozorom większość z nas myje włosy w nieprawidłowy sposób. Czy wiesz, że używanie szamponu powinno się ograniczyć wyłącznie do masowania głowy? Delikaty masaż głowy (opuszkami palców, nie paznokciami) przyspiesza krążenie krwi i pomaga w oczyszczaniu skóry tuż przy nasadzie włosów. Na całą długość włosów nałóż odżywkę, która zamknie łuski włosów i przywróci im naturalny blask. Po kilku minutach wypłucz włosy letnią bądź chłodną wodą. Wysoka temperatura wody sprawi, że Twoje włosy staną się suche i oklapnięte.

Zbyt częste mycie głowy wypłukuje naturalne oleje, które mają za zadanie odżywiać i chronić Twoje włosy. Im częściej sięgasz po szampon, tym bardziej uzależniasz swoje włosy od chemicznych produktów, które wchodzą w skład kosmetyku. Optymalne wydaje się mycie głowy dwa do trzech razy na tydzień i używanie suchego szamponu, który podniesie i doda świeżości Twoim włosom.

Kolejnym krok to odżywka

Odżywka to produkt, który dopasowujemy do rodzaju i stanu włosów. Poprawi ich stan, nawilży, zregeneruje, ale przede wszystkim domknie łuski rozchylone podczas mycia, dzięki czemu włosy będą pięknie odbijać światło. Stosujemy ją podczas każdego mycia – nakładamy na wilgotne, ale nie mokre włosy w kierunku od końcówek do nasady, delikatnie wcierając. Przy długich włosach wystarczy wmasować odżywkę na 2/3 długości, bo wyżej włosy są mocne. Po kilku minutach dokładnie ją spłukujemy. To bardzo ważne, bo resztki kosmetyków, jakie zostaną na włosach, psują się, mogą obciążać włosy, a także podrażniać skórę głowy, przez co będzie swędziała i łuszczyła się.

Pamiętaj! Wysoka temperatura szkodzi włosom

Spłukiwanie włosów zbyt gorącą wodą to tylko jeden z czynników, które źle wpływają na Twoje włosy. Podobne spustoszenie czyni wysoka temperatura, którą codziennie traktujesz swoje włosy. Suszenie, prostowanie, kręcenie na lokówce… Żadna z tych czynności nie daje komfortu Twoim włosom, dlatego tak ważna jest ich dodatkowa ochrona przed niepożądanym działaniem gorąca. W roli protektorów doskonale sprawdzą się tłuszcze: oliwa z oliwek, olej migdałowy czy masło shea. Otaczają one kosmyki i tworzą naturalną barierę ochronną, dzięki czemu nadają gładkości, zapobiegają uszkodzeniom i elektryzowaniu się włosów.

Największy grzech ?

Jednym z najczęściej spotykanych problemów związanym z myciem włosów jest ich rozczesywanie po umyciu. Są one tak splątane, że nieuszkodzenie ich podczas czesania graniczy z cudem. Jak temu zapobiec? Wystarczy rozczesać włosy przed umyciem. Podczas mycia kosmyki nie poplączą się. Pamiętaj – mokre włosy są najbardziej osłabione. Nigdy nie czesz ich zanim dokładnie wyschną, zwłaszcza jeśli masz zniszczone lub rzadkie włosy.

Podetnij końcówki – zobaczysz różnicę

Nic tak nie sprawia, że Twoja fryzura wygląda nieestetycznie, jak rozdwojone końce, zwłaszcza w przypadku długich włosów. Jedynym sposobem na poprawę ich wyglądu jest podcięcie końcówek. Rozdwojony włosy będzie się niszczył coraz bardziej, z czasem przypominając siano. To mit, że podcinanie końcówek przyspiesza wzrost włosów, prawdą jest za to, że poprawia ich wygląd, sprawia też, że wyglądają lepiej (włosy nie łamią się wtedy ani nie wykruszają od końca).

Mam nadzieję, że te krótkie i treściwe porady pomogą Ci odpowiedzieć na pytanie jak dbać o włosy.

Śledź nas na facebook

Dodaj komentarz