pielęgnacja stóp
6 czerwca 2021

Jak pielęgnować stopy? W końcu są one szczególnie narażone na urazy i podrażnienia, ponieważ to na nich opieramy największy ciężar. Najczęściej dbamy jedynie o wygląd paznokci, a zapominamy o odpowiednim nawilżaniu, zdzieraniu martwego naskórka i zapobieganiu odciskom i modzelom. Gdy poczujesz, że stopy czują się i wyglądają źle, wprowadź program szybkiej odnowy. Sprawdź, jak zadbać o stopy.

Rola właściwej pielęgnacji stóp

Skóra na stopach pozbawiona jest gruczołów łojowych, posiada natomiast wiele gruczołów potowych, co sprzyja jej tendencjom do przesuszenia się i rogowacenia. Nieregularnie usuwany bądź ignorowany martwy naskórek, z czasem może doprowadzić do kłopotliwego i bolesnego pękania pięt. Niewłaściwie pielęgnowana, wilgotna od potu i przegrzana skóra zapewnia doskonałe warunki do rozwoju grzybów i bakterii.

Do najczęstszych problemów kosmetycznych dotyczących obszaru stóp należą:

 • przesuszenie skóry;
 • nadmierne rogowacenie skóry;
 • tworzenie się odcisków
 • pękające pięty;
 • nadmierne pocenie stóp

Sposoby na ładne stopy

Prawidłowa pielęgnacja stóp ma na celu utrzymanie odpowiedniej kondycji skóry przez cały rok. Polega głównie na stosowaniu odpowiednio dobranych kremów odżywczych, talków lub preparatów mających na celu obniżyć aktywność gruczołów potowych, przy zastosowaniu optymalne higieny.

Pedicure wykonuje się raz w tygodniu według schematu:

 • kąpiel stóp – w zależności od potrzeb skóry wybieramy odpowiedni preparat w postaci soli lub płynu do kąpieli stóp; doskonale sprawdzają się w tym wypadku także dodatki ziół, olejki, sok z cytryny i inne naturalne substancje mające poprawić kondycję skóry;
 • usuwanie szorstkiej i zrogowaciałej skóry – aby pozbyć się warstwy zrogowaciałego naskórka, należy go delikatnie zetrzeć z użyciem pumeksu lub tarki, a następnie wykonać peeling.
 • opracowanie paznokci – paznokcie u stóp z reguły są znacznie grubsze niż paznokcie dłoni, łatwiej jest je skrócić po ich namoczeniu; należy przy tym zadbać o ich prosty kształt, nie zaokrąglając brzegów, gdyż jest to jedna z przyczyn ich bolesnego wrastania.
 • usunięcie skórek – skórki bezpieczniej jest odsuwać niż wycinać; zabieg warto zakończyć aplikacją olejku lub oliwki;
 • regeneracja – po zabiegu pedicure skóra wymaga odżywienia.

Jak pielęgnować stopy? Skarpetki złuszczające i regeneracyjne

Zabiegi regeneracyjne mają na celu eliminację najczęstszych defektów skórnych poprzez dogłębne odżywienie stóp. Tak zaawansowana pielęgnacja stóp nie zawsze wymaga wizyty u podologa. Na rynku dostępne są bowiem specjalistyczne skarpetki lecznicze, których stosowanie zapewnia nawilżenie suchej skóry pięt, przywrócenie jej elastyczności i złagodzenie podrażnień.

Do wyboru mamy skarpetki regeneracyjne o formule termoaktywnej, które, rozszerzając pory skóry, pozwalają na bardziej efektywne wnikanie leczniczych substancji aktywnych oraz skarpetki złuszczające, które usuwają zrogowaciały naskórek oraz redukują zgrubienia i odciski.

Krem do stóp

Kosmetyki pielęgnujące skórę stóp muszą posiadać odpowiednią kompozycję składników. Poza wspominanym już mocznikiem, odpowiedni krem do stóp powinien uwzględniać wszystkie te potrzeby skóry i zawierać:

 • witaminy: A, E, F (witamina F stanowi mieszaninę nienasyconych kwasów tłuszczowych, tworzy na skórze warstwę ochronną);
 • lanolinę (swoim składem przypomina warstwę lipidową skóry);
 • odpowiednie stężenie mocznika;
 • olejki (np. z drzewa herbacianego, słynie od z właściwości przeciwbakteryjnych i antyseptycznych, zapobiega również powstawaniu nieprzyjemnego zapachu).

Alternatywną dla tradycyjnego kremu jest serum regeneracyjne do stóp, które cechuje wyższa koncentracja składników aktywnych. Dzięki temu efekty kuracji widoczne są zaraz po aplikacji.

Dbajmy o nasze stopy, które są naszą wizytówką, szczególnie latem gdy nosimy obuwie, które wygląd naszych stóp podkreśla.

Śledź nas na facebook

Dodaj komentarz