pielęgnacja włosów
30 maja 2021

Wielu z nas wydaje się, że właściwa pielęgnacja włosów polega wyłącznie na ich codziennym oczyszczaniu, suszeniu i czesaniu. Tymczasem jeśli zależy nam na tym, by uzyskać efekt pięknych, zdrowych, miękkich i błyszczących włosów, trzeba również skupić się na ich regularnym odżywianiu – nie tylko na zewnątrz, ale również i od środka. Należy też pamiętać o tym, że zupełnie inaczej będzie wyglądała codzienna pielęgnacja włosów wysokoporowatych, zaś inaczej niskoporowatych. Oznacza to tym samym, że nie powinniśmy opierać się na działaniu uniwersalnych kosmetyków do włosów, lecz dobierać je względem swoich indywidualnych potrzeb.

Pielęgnacja włosów nisko- i wysokoporowatych

Można powiedzieć, że prawidłowe określenie porowatości swoich włosów to już połowa sukcesu w ich codziennej pielęgnacji. Dzięki temu łatwiej będzie nam dobrać odpowiednie kosmetyki do włosów i zapanować nad ich wyglądem. Na jakiej zatem podstawie określa się porowatość włosów? Przede wszystkim stanu ich zniszczenia oraz kilku innych szczegółów.

Pielęgnacja włosów niskoporowatych

Włosy niskoporowate są uznawane za najzdrowszy typ włosów, bowiem ich łuski są ze sobą ściśle ułożone. Z drugiej strony włosy niskoporowate są odporne na stylizację. Oznacza to, że nie układają się zbyt dobrze, a przy tym mają problem z pochłanianiem wody. Dzięki temu jednak są w mniejszym stopniu narażone na zniszczenia i nie oddają z taką łatwością wartości odżywczych. Włosy niskoporowate nie puszą się i nie elektryzują, a przy tym są gładkie i lśniące. Włosy te trudno zmoczyć, natomiast po zmoczeniu schną dość długo. Przy codziennej pielęgnacji włosów niskoporowatych powinniśmy unikać protein, które mogą obciążyć włosy. Najlepiej sprawdzą się lekkie, ziołowe kosmetyki z dodatkiem emolientów np. masła shea czy oleju kokosowego.

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych

Włosy wysokoporowate są całkowitym przeciwieństwem włosów niskoporowatych – z łatwością chłoną wilgoć, a także oddają wszelkie składniki odżywcze. Włosy wysokoporowate bardzo łatwo jest zmoczyć, a dodatkowo wysychają one samodzielnie w dosłownie kilka minut. Ten typ włosów charakteryzuje się bardzo słabą kondycją – są suche, zniszczone, posiadają skłonności do puszenia i elektryzowania. Ich jedyną zaletą jest to, że dobrze się układają i nie sprawiają tyle problemów w codziennej stylizacji, co włosy niskoporowate. Podczas pielęgnacji włosów wysokoporowatych ważne jest regularne dostarczanie im emolientów, np. olejów, i humektantów, np. gliceryna, mocznik. Najlepiej w stosowanych maskach do włosów i odżywkach. W tym przypadku bardzo dobrze jest również nałożyć odżywkę przed umyciem włosów, a po umyciu aplikować na nie kwaśną octową płukankę, która pozwoli domknąć łuski.

Możemy mieć też do czynienia z włosami średnioporowatymi, które stanowią mieszankę obydwu powyższych typów. Są one najłatwiejsze w pielęgnacji i zamiast masek potrzebują odżywek z humektantami oraz proteinami.

Dbanie o dobrą kondycję włosów wymaga samodyscypliny, cierpliwości i regularności. Początkowo może Ci się wydawać, że wszystkie czynności są czasochłonne i potrzebują sporo energii. Szybko jednak dojdziesz do wprawy, a zabiegi pielęgnacyjne mają szansę stać się źródłem relaksu i odprężenia. Zwłaszcza że ich efektem będą piękne, zdrowe i mocne kosmyki, a te – jak wiemy – są jedną z naszych najlepszych wizytówek.

Śledź nas na facebook
Powiązane tagi

Dodaj komentarz