jedwab do włosów
5 września 2021

Jest wiele kosmetyków, które warto mieć pod ręką, a czasem nawet nosić ze sobą w torebce. Jednym z nich jest jedwab do włosów. Jak, kiedy i po co go stosować? Przeczytaj nasz poradnik, a w pełni wykorzystasz właściwości pielęgnacyjne tego produktu.

Jedwab w kosmetykach

Jedwab do włosów, podobnie jak w przypadku naturalnych olejków, jest dostępny na rynku w czystej postaci. Jest bardzo wydajny i stosuje się go w niewielkich ilościach do pielęgnacji włosów. Często występuje także jako jeden ze składników kosmetyków, np. do pielęgnacji skóry twarzy i ciała lub w produktach do makijażu. Jego właściwości wygładzające pozwalają nadać produktom gładką konsystencję, która dobrze osadza się na skórze.

Właściwości jedwabiu do włosów

Jedwab ma szereg dobroczynnych właściwości. Przede wszystkim w większości składa się z protein (fibroiny i serycyny), które wykazują bardzo duże podobieństwo do białek naturalnie występujących w skórze i włosach. Proteiny te mają ładunki elektrostatyczne przeciwne do ładunków na włosach, dlatego skutecznie redukują skłonność do elektryzowania się pasm. Fibroina ma bardzo dużą zdolność do wiązania wody, więc skutecznie uzupełnia braki nawilżenia włókien. Z kolei serycyna tworzy na ich powierzchni cienką warstwę, która wygładza łuski

Jak stosować?

Jedwab do włosów w czystej postaci najlepiej stosować na wilgotne pasma przed stylizacją. Sprawi on, że łatwiej będzie ułożyć fryzurę, ponieważ włosy będą gładkie i bardziej podatne na modelowanie. Można go nakładać także na suche pasma, aby wykończyć stylizację. Dzięki temu zabezpieczysz je przed elektryzowaniem i puszeniem się, a końcówki przed rozdwajaniem. Warto jednak pamiętać, że kosmetyk stosuje się w niewielkich ilościach – do krótkich fryzur wystarczy już 1 kropla produktu, natomiast do dłuższych maksymalnie 2-3 krople. Zawsze najpierw nakładamy go na opuszki palców, rozcieramy w dłoniach i dopiero wtedy równomiernie wmasowujemy w pasma.

Jedwab a rodzaj włosów

Jedwab do włosów jest rekomendowany przede wszystkim do suchych i zniszczonych pasm. Należy jednak pamiętać, że jest silnie skoncentrowanym produktem, dlatego jego częste stosowanie może powodować obciążenie fryzury. Kosmetyki o gęstej, oleistej konsystencji najlepiej wybierać do grubszych pasm, natomiast do cienkich i delikatnych lub przetłuszczających się odpowiednie będą jedwabie o bardziej płynnej formie. Jeśli Twoja fryzura ma tendencję do utraty objętości nie oznacza to, że musisz rezygnować z tego kosmetyku. Wystarczy wtedy stosować okresowe kuracje, czyli np. używać produktu regularnie w niewielkich ilościach przez kilka tygodni, po czym zastępować go lżejszym kosmetykiem, by pasma mogły odpocząć.

Śledź nas na facebook

Dodaj komentarz