data ważności
24 października 2021

Sporo osób wie, że kosmetyki, jak żywność, mają swoją datę ważności, mało osób ją sprawdza, a jeszcze mniej się do niej stosuje. To błąd. Jeśli jesteś osobą, której „szkoda” wyrzucić stojący na półce ponad rok otwarty krem do twarzy, kierując się zasadą: „przyda się na pięty”, możesz się rozczarować. Taki krem – nie tylko nie przyda gładkości twoim piętom, ale jeszcze może ci poważnie zaszkodzić. Tak samo rzecz się ma z dwuletnią maskarą, paroletnim pudrem do twarzy czy rocznym żelem pod prysznic. Tak jak zatruje cię przestarzała kremówka, zatruje cię stary krem. Dlaczego?

Czym grozi stosowanie przeterminowanych kosmetyków?

Stosowanie przeterminowanych kosmetyków nie pomaga. Kosmetyki po dacie ważności nie mają działania deklarowanego przez ich producenta. Co gorsza stwarzają realne możliwości wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych. Są nimi silne podrażnienia skóry, w tym odczyny zapalne. Przy drobnych ranach skóry może dojść nawet do zakażeń mikroorganizmami, które mogły się rozwinąć w kosmetyku. Szczególnie niebezpieczne jest to w przypadku dostania się ich do oka z zabrudzonej szczoteczki od tuszu do rzęs czy kontaktu z błonami śluzowymi jamy ustnej czy też okolic intymnych.

Jak długą datę ważności mają kosmetyki?

Każdy okres przydatności kosmetyku musi być wyraźne zaznaczony na opakowaniu. Czas (data) ważności liczony jest od momentu opuszczenia taśmy produkcyjnej do chwili zużycia przez klienta, i z godnie ze standardami europejskimi, powinien wytrzymać 30 miesięcy. Jeśli ten czas jest krótszy trzeba to szczególnie podkreślić. Data ważności kosmetyku uwzględnia tylko prawidłowe przechowywanie kosmetyku. W przypadku nieprawidłowego przechowywania kosmetyku czas ten drastycznie spada. To jak długo kosmetyk może być bezpiecznie stosowany po otwarciu informuje znak PAO (z ang. Period After Opening). Najczęściej dla kremów w słoiczkach jest to 9 miesięcy, kremów w tubce czy dozowniku – 24 miesiące, lakierów do paznokci – 12 miesięcy. Najkrótsze czasy przydatności  mają mleczka i balsamy do ciała i tusze do rzęs – 6 miesięcy, a najdłuższe pudry, róże i cienie do powiek w kamieniu – 30 miesięcy.

Po czym poznać, że kosmetyk jest zepsuty lub traci na jakości?

Objawy zepsucia kosmetyku zależne są od jego postaci fizykochemicznej. I tak najczęściej zepsuty krem zmienia zapach bądź też kolor. Kremy ulegają rozwarstwieniu, co objawia się widoczną na wierzchu żółtą warstwą oleju (tłuszczu).

Puder w kamieniu po utracie swojej jakości rozkłada się nierówno, pozostawiając na twarzy ciemne smugi.

Zapach zmienia się także w przypadku perfum i dezodorantów. Najczęściej nie jest już tak intensywny jak od razu po otwarciu opakowania. Brzydki zapach pojawia się natomiast w przypadku szminek – pochodzi on z rozkładu tłuszczów obecnych w produkcie.

Tusz do rzęs pozostawia grudki na rzęsach, a sam tusz staje się zbyt gęsty i uniemożliwia malowanie.

Gęstnienie i problemy z rozprowadzaniem charakterystyczne są już dla zbyt długo przechowywanych lakierów do paznokci. Zmiany konsystencji w lakierach do paznokci przedłużają czas jego wysychania.

Co zrobić aby przedłużyć żywotność kosmetyku?

W przypadku kremów można używać specjalnych szpatułek, które każdorazowo po zastosowaniu należy umyć i wytrzeć. Puder w kamieniu powinien być zawsze przykryty celofanowym krążkiem. Pędzle czy szczoteczki do tuszy do rzęs, stosowane do aplikacji kosmetyków powinny być myte często. Aby przedłużyć żywotność szminki zaleca się nie wysuwać jej całej i stosować do malowania pędzelek.  

Śledź nas na facebook

Dodaj komentarz