Mogłoby się wydawać, że podział na kosmetyki dla niej i dla niego jest wytworem marketingu. Jednak to nieprawda. Męska skóra różni się nieco budową, predyspozycjami i funkcjonowaniem od tej kobiecej. Dlaczego? Androgeny, czyli hormony męskie są odpowiedzialne za stymulowanie gruczołów łojowych do wydzielania większej ilość sebum, a potowych – potu, a to tylko niektóre różnice. Do tego dochodzą funkcje skóry oraz upodobania odnośnie zapachów i konsystencji. Szukając więc kremu dla mężczyzny, należy się kierować nieco innymi kryteriami.
Kobieta a mężczyzna czyli różnice w potrzebach skóry
Większa aktywność gruczołów łojowych, które produkują sebum jest najbardziej zewnętrzną barierą ochronną dla skóry. Zabezpiecza ją przed wysuszeniem. Dlatego mężczyźni mają częściej lepiej nawilżoną i natłuszczoną skórę, a także bardziej odporną na podrażnienia. Najbardziej popularnym rodzajem cery u facetów jest mieszana lub tłusta, co ma związek ze wspomnianym wydzielaniem sebum. A także z większą tendencją niż u kobiet do powstawania zmian trądzikowych. I zwykle taką cerę panowie mają przez większość życia. Czasem zmienia się ona ok. 60 roku życia w skórę suchą.
Natomiast różnice pomiędzy skórą męską a kobiecą dotyczą również głębszych warstw skóry. Mężczyźni później się starzeją i dłużej cieszą gładką skórą ze względu na większe zagęszczenie włókiem kolagenowych w skórze właściwej. Tkankę podskórną mają cieńszą niż kobiety, ale naskórek – grubszy. Dlatego męska skóra jest bardziej odporna na podrażnienia. Skóra mężczyzn różni się też stopniem owłosienia. Porasta ją zarost, który z jednej strony jest dodatkową ochroną przed czynnikami zewnętrznymi, a z drugiej – sprzyja keratynizacji naskórka. Dlaczego? We włoskach na brodzie czy wąsach pozostają resztki wody, sebum, kosmetyków a także zanieczyszczeń i naskórek częściej się złuszcza niż u kobiet.
Pielęgnacja a potrzeby skóry
Stosowanie dobrych kosmetyków sprawia, że skóra jest doskonale wypielęgnowana, wygląda młodziej, znikają oznaki zmęczenia, a cera nabiera blasku. O odpowiednią pielęgnację dbać powinni również mężczyźni. Na rynku znajduje się mnóstwo produktów dedykowanych dla mężczyzn, przeznaczonych do oczyszczania i mycia twarzy, jak również zapewniających odżywienie skóry. Są one dopasowane do potrzeb ich skóry.
Pielęgnacja męskiej skóry powinna się rozpocząć od jej oczyszczania – w tym celu można użyć np. żelu myjącego dla mężczyzn, które usuną z powierzchni skóry nagromadzone na niej zanieczyszczenia oraz nadmiar sebum. W męskiej kosmetyczce nie powinno również zabraknąć peelingu, który wykonany raz na tydzień oczyści skórę z martwego naskórka, odświeży ją i przywróci zdrowy koloryt.
Kolejnym etapem powinno być przywrócenie skórze odpowiedniego pH za pomocą toniku lub hydrolatu, a następnie nałożenie na nią dobrego kremu do twarzy, który dostarczy skórze składników odżywczych, nawilży, zapewni jej jędrność i elastyczność. Kremy do twarzy dla mężczyzn działają również kojąco i łagodząco na skórę, co ma szczególne znaczenie w przypadku golenia zarostu.
Jakie składniki powinien zawierać męski krem
Odpowiednio dobrany krem do twarzy dla mężczyzn, pozwala skórze nie tylko zachować młody i zdrowy wygląd, ale także skutecznie reguluje procesy pracy gruczołów łojowych, nawilża skórę, chroni przed promieniowaniem słonecznym oraz zapobiega powstawaniu zmian skórnych. Dobrze, by męski krem zawierał takie składniki jak:
Korzeń łopianu – działa przeciwzapalnie, przeciwłojotokowo, oraz poprawia ukrwienie skóry i skutecznie ściąga rozszerzone pory. Korzeń łopianu jest bogaty w fitosterole, inulinę oraz substancje białkowe i związki śluzowe.
Cynk – działa przeciwtrądzikowo, ściągająco i przeciwbakteryjnie. Cynk przywraca skórze naturalne pH skóry, zmniejsza powstawanie zaskórników i reguluje pracę gruczołów łojowych.
Ekstrakt z kory wierzby – wykazuje działanie przeciwzapalne.
Rumianek – działa przeciwzapalnie i skutecznie wspomaga gojenie się raz. Działa także odkażająco i przeciwalergicznie.
Aloes – krem do twarzy dla mężczyzn z aloesem koi i łagodzi podrażnienia.
Kwas hialuronowy – nawilża skórę i opóźnia procesy starzenia.
Filtr SPF – chroni skórę przed negatywnym działaniem promieniowania przeciwsłonecznego.
Zostaw odpowiedź
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.