Metoda OCM czyli oczyszczanie skóry olejami to świetna alternatywa do typowych, drogeryjnych żeli myjących i płynów do demakijażu. Odpowiednio dobrane do rodzaju cery oleje są w stanie w znaczący sposób oraz długotrwale poprawić kondycję Twojej skóry. W metodzie OCM stosuje się olej bazowy oraz olej rycynowy. Proporcje dobiera się do rodzaju cery w stężeniu od 10-30% oleju rycynowego. Olej rycynowy doskonale i efektywnie oczyszcza pory skóry ze względu na podobieństwo do naszego sebum. Do stosowania tej metody potrzebna Ci będzie ściereczka muślinowa, bądź ściereczka z mikrofibry.
OCM a rodzaje skóry
Jednym z najważniejszych punktów olejowego mycia twarzy jest wybór odpowiedniego olejku. Punktem wyjścia jest określenie rodzaju swojej cery. Choć, jak twierdzą niektórzy, sam typ skóry nie decyduje o ostatecznym wyborze kosmetyków i należy zawsze rozpatrywać tę kwestię indywidualnie, można wskazać ogólne właściwości poszczególnych olejków. Jakie oleje do OCM wybrać?
Do pielęgnacji skóry tłustej najlepiej sprawdzą się olejki o lekkiej konsystencji, szybko wchłaniające się – olejki schnące. Do najbardziej popularnych należą olejek konopny, lniany, z ogórecznika, z czarnuszki, rokitnikowy i z pestek winogron.
Jaki olej do mycia twarzy wybrać, jeśli twoja cera jest mieszana? Sięgnij po olejki półschnące, czyli olejek migdałowy, arganowy, z pestek moreli, z nasion bawełny lub z sezamowy.
Jeśli szukasz olejku do skóry dojrzałej lub mocno wysuszonej najlepszym wyborem będą olejki nieschnące. Dzięki swojej konsystencji, pozostawią na twarzy tłustą warstwę. Musisz jednak szczególnie na nie uważać – oczyszczanie twarzy olejami nieschnącymi może zatykać pory. Wśród najbardziej popularnych olejków z tej grupy wskazać można olej kokosowy, makadamia, i awokado.
OCM: jak to działa?
Każde mydło, czy nawet najdelikatniejszy żel do mycia twarzy, zawiera w swojej formule składniki, takie jak alkohol, różne kwasy, parabeny, a także inne konserwanty i sulfaty (Sodium Laureth Sulfate, SLES), które naruszają barierę lipidową skóry, tzw. sebum. Jest to warstwa ochronna niezbędna do jej prawidłowego funkcjonowania.
Skóra pozbawiona tego swoistego płaszcza narażona jest na utratę wody, praca gruczołów łojowych zostaje zaburzona, cera staje się więc przesuszona i – paradoksalnie – produkuje jeszcze więcej sebum.
Odkąd jako nastolatki zaczynamy wykonywać make-up, co oznacza też, że musimy robić demakijaż. Często, by zmyć kosmetyki, cienie, fluid, czy tusz do rzęs, po prostu myjemy całą twarz mydłem lub specjalnym żelem. Powodują one wysuszanie skóry, więc ta „prosi” o krem. W dodatku agresywne mydło i żele często uczulają, prowadzą do powstawania zaskórników i przebarwień.
Jak się okazuje, czyszczenie twarzy olejami, całkowicie eliminuje te problemy. Oleje zmywają ze skóry brud, zanieczyszczenia z całego dnia, a także makijaż, nie uszkadzając przy tym warstwy hydrolipidowej naskórka.
Jakie efekty przynosi metoda OCM?
Główną zaletą tej metody oczyszczania twarzy jest całkowita nie inwazyjność, dzięki czemu skóra nie jest pozbawiana naturalnego płaszcza hydrolipidowego, który chroni ją przed niekorzystnym działaniem bakterii i innych szkodliwych czynników. Po zabiegu skóra jest wygładzona i bardzo miękka. Pory są dogłębnie oczyszczone, a cera wygląda świeżo.
Brak agresywnego oczyszczania skóry doskonale reguluje pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu sebum nie wydziela się w nadmiarze, tak jak przed stosowaniem metody OCM. Ponadto mieszanina oleju bazowego z olejem rycynowym wnika głęboko w pory skóry, dzięki czemu pory są oczyszczone z łoju, zanieczyszczeń, martwych komórek naskórka i pozostałości makijażu (nawet z silikonowych baz pod podkład), a są to główne przyczyny powstawania zmian zapalnych – zablokowane i niedoczyszczone pory skóry.
OCM w kilku krokach
1. Zwilż skórę twarzy wodą.
2. Wstrząśnij mieszaninę olei, nalej trochę w zagłębienie dłoni i rozgrzej. Następnie pokryj olejem całą skórę twarzy.
3. Przez kilka chwil wykonuj delikatny masaż twarzy
4. Teraz zmocz ściereczkę w ciepłej wodzie (woda nie powinna być gorąca, gdyż może podrażniać skórę, zwłaszcza wrażliwą i naczyniową).
5. Mokrą ściereczkę przyłóż do twarzy i chwilę przytrzymaj.
6. Usuń ściereczką olej.
7. Czynności te powtórz jeszcze 2-3 razy.
8. Ostatnim etapem jest zamknięcie porów skóry poprzez przyłożenie namoczonej ściereczki do OCM, bądź przemycie twarzy chłodną wodą.
Jedna odpowiedź na “Metoda OCM co to takiego?”
Ula
Super rozwiązania!