oznaczenia wiekowe w kremach
2 maja 2021

Większość marek kosmetycznych wprowadziła oznaczenia wiekowe dla swoich produktów, głównie dla kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Oferują linie pielęgnacyjne nie tylko dla kobiet dojrzałych, ale i także dla młodych i nastolatek. Na kremach pojawiają się magiczne cyferki: 20+, 30+, 40+, 50+, 60+ a nawet 70+ i 80+. Oznaczenia wiekowe mają nam ułatwić dobór kosmetyku dostosowanego do swojej grupy wiekowej. Jest to niewątpliwie pewne uproszczenie. Z drugiej strony pozostaje jeszcze kwestia indywidualnej kondycji  naszej skóry, czyli  wieku biologicznego, który obrazuje jej rzeczywisty stan. Wiek biologiczny może się nieco różnić od naszego wieku.

Wiek biologiczny.

Na wiek biologiczny skóry wpływa wiele czynników. Przede wszystkim uwarunkowania genetyczne i środowiskowe. Ważny jest również nasz styl życia. Jeżeli dbamy o odpowiednią dietę, prowadzimy sportowo aktywny tryb życia, dbamy o rozwój w sferze intelektualnej oraz dobieramy odpowiednią pielęgnację możemy naszej skórze odjąć kilka latek. Dwie osoby w tym samym wieku mogą mieć całkowicie odmienny wiek biologiczny skóry.

Na co należy zwrócić uwagę, aby zdiagnozować aktualny wiek biologiczny skóry?

Aby dokonać diagnozy i odpowiednio dobrać produkty należy zwrócić uwagę na pewne czynniki. Wśród nich możemy wyróżnić:

1. poziom nawilżenia,

2. elastyczności i jędrności,

3. rodzaju, ilości i głębokości zmarszczek,

4. grubości naskórka,

5. występowania przebarwień,

6. aktywności gruczołów łojowych,

7. występowania cieni i opuchlizny wokół oczu.

W takim razie jak wybierać kosmetyki?

Oznaczenia na kosmetykach to jedynie sugestia producentów, żeby ułatwić nam wybór kosmetyków. Powiem szczerze, że osobiście absolutnie się nimi nie przejmuje. Wśród moich kosmetyków można znaleźć produkty z różnych grup wiekowych, czyli +30, +40, +50 jak również dedykowane dla dzieci. Trzeba pamiętać, że wyższy wskaźnik wiekowy oznacza większą procentową zawartość składników aktywnych na przykład koenzymu Q10, witaminy C, retinolu. Nie ma co się obawiać używać kosmetyków nie do swojego wieku. Aktualnie używam kremu pod oczy +70 mimo, że bardzo daleka droga przede mną do tego wieku. Uznałam, że mojej skórze jest taki potrzebny, wiec taki używam. Wszystko zależy od kondycji naszej skóry. Ktoś z was ma cerę dojrzała, ale trądzikową nic nie stoi na przeszkodzie by spróbował używać kremu przeciwtrądzikowego dla nastolatek. Ktoś inny ma +20 lat, ale ma skórę potrzebującą odżywienia może śmiało spróbować kremu +50. O wiele bardziej ważne od numerków jest to, jaki skład ma dany kosmetyk. Należy zwrócić uwagę na składniki aktywne, wyciągi z ziół, naturalne olejki. Radziłabym też unikać w składach dużej ilości konserwantów czyli głównie parabenów i pochodnych formaldehydu. Wielu osobom nie służy również w składzie olej mineralny inaczej mówiąc parafina.

Pamiętaj, że sama pielęgnacja nie wystarczy dla zachowania skóry w dobrej kondycji. To również styl życia, dieta, środowisko w jakim żyjemy czy nawet aktywność fizyczna. Jeśli zadbacie o siebie tu i teraz, skóra odwdzięczy wam się w przyszłości.

Obserwuj nas na Facebooku i dowiedz się o wszystkich pielęgnacyjnych nowościach jako pierwsza 🙂

Dodaj komentarz