Tonik- dlaczego warto go używać?
12 czerwca 2022

Tonik to produkt który warto stosować ale wiele z Nas o nim zapomina. Codziennie używamy żelu do mycia twarzy, czasem stosujemy peeling, nie zapominamy o kremie nawilżającym czy odmładzającym serum, ale tonik…?

Nierzadko uważamy go wręcz za zbędny, bo w zasadzie dlaczego warto używać toniku skoro od razu nie widzimy efektów jego działania? Stąd też nawet, gdy mamy go w swej kosmetyczce, zwykle leży w niej zapomniany. Jednak to, co pozostaje niezauważalne dla oczu, nasz organizm potrafi odnotować bez większego problemu. Dlaczego powinniśmy go używać? O tym dowiecie się za chwilę.

Co to jest tonik?

Tonik to preparat kosmetyczny, najczęściej w postaci płynnej zalecany do stosowania po oczyszczeniu twarzy. Skąd taka kolejność? Dotychczas główną rolą toników w pielęgnacji była przywrócenie odpowiedniego pH skóry po kontakcie z detergentem. I faktycznie — żele i pianki tak zwanej „starej generacji” często bazowały na mydłach i/lub nie posiadały tak zwanego fizjologicznego pH. Dlaczego tak dużą uwagę zwracano na odczyn skóry? Ze względu na to, że lekko kwaśne środowisko pełni rolę ochronną przed rozwojem bakterii czy wirusów. Co prawda skóra samoistnie wyrównuje pH, jednak w przypadku mocno zasadowych mydeł może to potrwać nawet 90 minut (zwróć uwagę na obrazek). Obecnie sporo się zmieniło i produkty do mycia są tworzone tak, aby były dla skóry jak najłagodniejsze i nie zaburzały naturalnego pH skóry. Stąd rodzi się pytanie, czy toniki są konieczne? Nie, jednak pokażemy Wam jakie mogą przynieść nam korzyści.

Na co zwracać uwagę wybierając tonik?

W zależności od przeznaczenia, toniki mogą pełnić dodatkowo funkcje nawilżające lub ściągające/matujące. Przy każdym typie cery warto stawiać na nawilżenie. Świetnie sprawdzą się łagodne toniki o nieagresywnym działaniu. W przypadku toników ściągających/matujących dedykowanych dla cer tłustych zaleca się je stosować przez krótki okres czasu w celu wyregulowania nadmiernego wydzielania sebum. Jednak przy długotrwałym ich stosowaniu efekt może być odwrotny od zamierzonego i cera zacznie się bronić wzmożoną produkcją sebum, jednocześnie ulegając odwodnieniu.

Powody dla których warto stosować tonik

  1. Wspomaga oczyszczanie cery – Usuwa resztki makijażu, chemikalia zawarte w kranówce (np. chlor) oraz pozostałości wcześniej zastosowanych kosmetyków myjących.
  2. Pomaga przywrócić skórze naturalne PH – niezależnie od tego, czego używamy do mycia skóry – żelu, mleczka czy mydła – bardzo łatwo jest zachwiać jej pH, wprowadzając go na poziom znacznie wyższy niż 5,5. Tonik do twarzy pomoże Ci odzyskać równowagę w tym zakresie, a tym samym sprawić, że cera będzie znacznie bardziej odporna na negatywne czynniki zewnętrzne (np. zanieczyszczone powietrze).
  3. Nawadnia przesuszoną cerę – przebywanie w klimatyzowanych i centralnie ogrzewanych pomieszczeniach, smog, mocne słońce – to wszystko sprawia, że skóra traci optymalny poziom nawilżenia. Naturalny tonik do twarzy natomiast doskonale ją nawadnia!
  4. Wspomaga wchłanianie substancji odżywczych z innych kosmetyków – delikatnie zwilżona naturalnym tonikiem skóra jest zdecydowanie bardziej przepuszczalna i chłonna. Dlatego od razu po jego zastosowaniu należy nałożyć wybrany krem lub serum.
  5. Pomaga ujędrnić skórę – pobudza mikrokrążenie, dzięki czemu skóra napina się, staje się gładsza i bardziej promienna. Efekt odświeżenia gwarantowany!

Mam nadzieję, że przekonałam cię do używania toniku do twarzy. Pamiętaj żeby stosować go regularnie, a wybierając kieruj się przede wszystkim tym, jaki główny efekt chcesz osiągnąć. Alternatywą do toników są hydrolaty. Różni je głównie skład, przy czym skład toników jest bardziej złożony. Dowiedz się więcej o właściwościach hydrolatów.

Śledź nas na facebook

Dodaj komentarz