witamina a
3 października 2021

Witamina A w kosmetyce zasługuje na miano królowej, a witamina A + E wspólnie potrafią czynić cuda. Jeżeli jeszcze nie wiesz, jaki jest wpływ witamin na organizm człowieka, musisz natychmiast to zmienić. Jej niedobór potrafi być widoczny na skórze człowieka gołym okiem. Warto więc zastanowić się, w czym jest witamina A, jakie produkty oraz kosmetyki mogą nam ją dostarczyć. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jakie dobroczynne właściwości ma witamina A oraz, jak wykorzystywana jest witamina A w kosmetyce.

Witamina A – właściwości

Witamina A (retinol) należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. W naturze znajduje się w dwóch postaciach:

  • retinol – występuje w pokarmach pochodzenia zwierzęcego,
  • prowitamina alfa- i beta-karoten – znajdują się w warzywach żółtych i zielonych (związki te przekształcane są w jelicie na retinol).

Witamina A jest odpowiedzialna m.in. za dobre widzenie, a także jest konieczna w procesach regeneracji błon śluzowych m.in. układu pokarmowego, oddechowego i moczowo-płciowego, przez co wpływa na odporność człowieka. Ponadto retinol ma działanie antyoksydacyjne oraz zapewnia prawidłowy rozwój kości i zębów.

Niedobór witaminy A może być spowodowany niedostateczną ilością retinolu w pożywieniu, zaburzeniami wchłaniania tłuszczów, jak również wynikiem alergii na produkty mleczne. Dotyczy to także niemowląt, które, ze względu na alergię na mleko, otrzymują preparaty zastępcze. One także powinny dostawać specjalną witaminę A dla dzieci, gdyż zagrożone są jej niedoborem.

Witamina A w kosmetyce – zastosowanie

Witaminę A stosuje się w kosmetyce w celach odżywczo -regeneracyjnych i zapobiegawczych.

Kremy w których znajduje się witamina A, a także A + E, przeznaczone są głównie do pielęgnacji skóry dojrzałej, na której widoczne są oznaki zmęczenia i starzenia. Jeśli Twoja twarz jest szara i brak jej witalności, koniecznie sięgnij po kosmetyki z tym składnikiem.

Pomaga także w pielęgnacji skóry trądzikowej, ze względu na swoje właściwości gojące oraz przeciwzapalne.

Witaminę A mogą stosować również osoby posiadające skórę naczynkową, cienką, która jest bardzo wrażliwa na warunki środowiskowe. Jest też świetnym rozwiązaniem dla osób, które pragną pozbyć się przebarwień powstałych w wyniku intensywnego opalania, a także kuracji hormonalnej.

Właściwości kojące skórę po intensywnym opalaniu nie oznaczają jej bezpośredniej ochrony. Wychodząc na słońce, konieczne jest zastosowanie kremu przeciwsłonecznego z potrzebnymi filtrami. Najlepszą porą stosowania kosmetyków zawierających witaminą A jest noc.

Śledź nas na facebook

Dodaj komentarz